Solární panely

Solární fotovoltaické panely jsou určeny přímo k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Ve větším počtu mohou pokrýt celou střechu a jejich výkon se nejčastěji pohybuje mezi 160Wp – 280Wp.

Křemíkové solární panely jsou vyrobeny z polovodičové vrstvy tenčí než jeden milimetr. Jako polovodičový materiál se používá právě křemík, ale zkoušejí se i jiné. Horní antireflexní vrstva je ze skla, čímž do solárního panelu vniká více slunečního světla. Skleněný povrch rovněž chrání před vnějšími vlivy prostředí a unese zhruba 300 kg/m2. Solární panely mohou dodávat elektrickou energii přímo do sítě nebo do akumulátorů. Oproti solárním panelům určeným k ohřevu vody se fotovoltaické kolektory instalují ve větším počtu a lze jimi zaplnit celou plochu střechy.

Výkonější organické solární panely pracují pomocí speciální techniky, jejíž základem jsou geneticky zpracované bílkoviny. To vše na bázi fotosyntézy. Jejich výkonnost bude vyšší než u předešlého typu a pořizovací cena bude podstatně nižší, což z nich udělá skutečně atraktivní produkt, který v dohledné době půjde do výroby.